Projektowanie stron internetowych

serwer

serwer internetowy

w serwer

Serwer internetowy …

to program zainstalowany na specjalnym komputerze. Zaopatrzony w dedykowane środowisko i świadczący usługi na rzecz innych programów, korzystających z komputerów połączonych w sieć. Serwerem mylnie nazywa się często komputer świadczący takie usługi, sprowadzające się zazwyczaj do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami.

serwerSerwerem nazywa się też systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami udostępnianych zasobów są plikibazy danych, łącza internetowe, a także urządzenia peryferyjne jak drukarki, skanery, plotery i inne.

Serwerem może być zwykły komputer /kuriozum/. W celu pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje oprogramowanie serwerowe, powinna to być maszyna przeznaczona do tej roli. Maszyny takie są przystosowane do pracy ciągłej, wyposażone w duże i szybkie dyski twarde, głównie SAS (dawniej SCSI), z dużą ilość pamięci RAM najczęściej z ECC oraz wydajne procesory serwerowe.

Serwerowe płyty główne obsługują wiele procesorów, tak aby stworzyć bezawaryjną, 24 godzinną pracę.

Serwer musi być niezawodny, dlatego posiada nie dosyć, że wiele wbudowanych zasilaczy typu hot-plug, ale także awaryjne zasilanie typu UPS. Pomieszczenie, bądź szafa w której się znajduje powinno posiadać odpowiednią wentylację lub klimatyzację. Dodatkowo niezawodność podnosi zastosowanie układu kontroli poprawnej pracy, tzw. watchdog, którego zadaniem jest przeprowadzenie restartu serwera w razie “zapętlenia się” programu.

Serwer jest podłączony do Internetu szybkim łączem, które dzięki oprogramowaniu maskarady (NAT) dzieli zasoby pomiędzy aktualnie korzystającymi użytkownikami z internetu /klientami/. Każdy klient korzystający z www, musi mieć również serwer, gdzie swoją stronę, bądź portal przechowuje na stałe.

Serwer niepodłączony do internetu /sieć lokalna/ może zarządzać współdzieleniem zasobów na poszczególnych komputerach tejże sieci.

PS. Tyle w skrócie.

Najnowsze od serwer

zasady dla wygody

Zasady dla wygody

Znasz pojęcie /slogan/ “Tak zrobić, żeby się nie narobić?” i właśnie o
co z tą statystyką

Co z tą statystyką?

Narzędzia do analityki internetowej w dzisiejszych czasach są obowiązkowe dla każdej ze
FAQ dla stron

FAQ dla stron

To może być całkiem ciekawy temat, a mianowicie jak zbadać stronę i
domena

domena a serwer

Wyjaśnienie czym są poszczególne usługi domena i serwer, jest o tyle istotne,
Translate »
Idź do Góry