Projektowanie stron internetowych

Nagłówek strony internetowej

Nagłówek strony internetowej

w kanon internetu/www

Nagłówek, jak sama nazwa mówi, znajduje się u góry strony i służy celom informacyjnym. Ponadto jest to część strony, gdzie dochodzi do spójnego wrażenia użytkownika na temat strony. Projekt nagłówka jest różny w zależności od tematu witryny internetowej i przede wszystkim ma określić i podkreślić nawigację strony. Strona główna zaś posiada nieco inny wygląd nagłówka, albo wręcz inny graficzny wygląd całej strony tak, aby zwrócić uwagę na wyróżnione obszary witryny i dostarczyć maksimum informacji, przy jak najczystszym układzie. To właśnie jest …

nagłówek strony internetowej.

Nagłówek strony internetowejKrótko, zwięźle i na temat – dobry nagłówek ułatwia nawigację Twoją witryną, ustala Twoją markę i zapewnia spójne przeglądanie całej witryny.

Header vs. Head

To ważne, aby rozróżniać dwa pojęcia strony. Header /nagłówek/ opisuje tę część strony, którą ludzie widzą i wchodzą z nią w interakcje, podczas gdy drugi z nich Head /głowa/ opisuje obszar strony HTML /kodu/, który informuje serwisy zewnętrzne o zawartości strony internetowej. Głowę strony ustawia się w kodzie strony za pomocą znaczników <head></ head>. Wszystko między tymi tagami określa, w jaki sposób wyszukiwarki wyświetlą w wynikach stronę internetową.

Istotne elementy znajdujące się w kodzie między <head> a </head> to:

Tytuł: odnosi się do tytułu dokumentu HTML. Każda strona ma swój unikalny tytuł.

Styl: Tutaj ustawia się opcje stylu wpływające na całą stronę. To określenie wyglądu każdego elementu.

Meta: to informacje, takie jak kodowanie, tytuł strony, opis, autor, słowa kluczowe, ale też dużo, dużo innych. Informacje te są używane, aby dopomóc wyszukiwarkom w katalogowaniu strony, stąd tak duże znaczenie meta tagów.

Link: służy do oznaczania wszelkich zewnętrznych arkuszy stylów, które chcesz załadować na stronę.

Skrypt: definiuje JavaScript po stronie klienta.

Wracając do nagłówka i tego, jak go doświadczają użytkownicy, istnieje wiele typowych funkcji, które dotyczą niemal każdej witryny. Te funkcje ułatwiają nawigację i identyfikację strony. Możesz być przyzwyczajony do nagłówków, nawet o tym nie wiedząc. Konsekwentne elementy nagłówka sprawiają, że Internet jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Strony internetowe mogą mieć różny wygląd w praktycznie nieskończony sposób, ale dzięki zachowaniu podstawowego zestawu funkcji Twoja strona będzie łatwiejsza w nawigacji.

Logo strony ułatwia skrótową identyfikację Twojej witryny, zwłaszcza jeśli mamy otwarte wiele kart przeglądarki. Zazwyczaj logo funkcjonuje również jako przycisk strony głównej, który za jednym kliknięciem przenosi użytkowników z powrotem na informacyjną, bądź graficzną stronę główną.

Nawigacja strony i główne menu to podstawowy interfejs użytkownika Twojej witryny. Tutaj umieszczamy główne kategorie wiadomości, które opisujesz, aby użytkownicy mogli szybko dotrzeć do sedna treści, które ich interesują. Menu może być proste lub złożone, z pojedynczymi łączami lub rozwijanymi listami na wielu poziomach.

Tytuł strony zazwyczaj zajmuje miejsce poniżej logo i obszaru nawigacyjnego nagłówka. Może nawet przybrać nieco inny wygląd niż reszta nagłówka. To ważna informacja i musi być jasno podana.

Wyszukiwarka na stronie zapewnia odwiedzającym przeszukiwanie witryny pod kątem określonych treści. Sam pasek wyszukiwania nie powinien być trudny do znalezienia. Niektóre witryny umieszczają go u góry paska bocznego, inne umieszczają w prawym górnym rogu obok głównego menu.

W przypadku stron ecommerce w nagłówku umieszczamy: koszyk sklepowy, loguj/wyloguj, powiadomienia /pasek info/, etc. Wygląd nagłówka powinien być unikalny, dopracowany i czytelny. A tak długo, jak będą istniały na stronie podstawowe wspólne funkcje, treści i wyglądu strony, będzie ona widoczna w sieci.

PS. Wiedza nie boli 🙂

Najnowsze od kanon internetu

Jak ocenić stronę www

Jak ocenić stronę www

Ostatnimi czasy dosyć często pada pytanie “Jak rozpoznać, czy informacje znalezione w
krótko o kompozycji

Krótko o kompozycji

Kompozycja jest ułożeniem wszystkich pomysłów i elementów projektu razem, w jednorodną całość.
Translate »
Idź do Góry