Projektowanie stron internetowych

krótko o kompozycji

Krótko o kompozycji

w kanon internetu/www

Kompozycja jest ułożeniem wszystkich pomysłów i elementów projektu razem, w jednorodną całość. A stworzenie dobrej kompozycji zwiększy komfort użytkowników Twojej strony internetowej podczas poruszania się po niej. Generalnie stosowanie zasad kompozycji pomoże Ci uzyskać lepszy ogólny wygląd strony. Pomaga nam również nadać wizualne znaczenie naszym układom, dzięki czemu możemy pomóc naszym użytkownikom lepiej zrozumieć ich podróż po stronie internetowej. Gdzie powinni pójść dalej. Zatem …

krótko o kompozycji.

krótko o kompozycjiOmówmy kilka z nich:

Pojedynczy obraz

Jest to sprowadzenie widzenia do pojedynczego wybranego przez nas obrazu /montażu/, jako pojedynczy punkt widzenia. Jeden wyśrodkowany obiekt graficzny, z dużą ilością białych miejsc i prostą typografią, czyli tekstem, jest bardzo czytelny. Często ten rodzaj kompozycji jest stosowany w intro, czyli stronie startowej. Na niej w sposób graficzny pokazujemy o czym jest cała strona i wyjaśniamy jej cel.

Układ Z

Układ Z jest dość oczywisty i odnosi się do układu, który wybierasz dla swoich elementów strony. Jest on zgodny z naturalnym wzorcem, jakim w normalnych warunkach śledzą nasze oczy, gdy przeglądamy obraz, projekt i także stronę internetową. Rozpościera się od lewej górnej części strony, poziomo w stronę prawej górnej, następnie po przekątnej z prawej górnej do lewej dolnej. Kończąc na znów poziomej od lewej dolnej do prawej dolnej. Prawda, że proste?

Zasada Trójpodziału

Zasada projektowania stosowana w fotografii, filmach, ale też i stronach internetowych. Jest dobrym układem kompozycyjnym, za zarazem oczywistym i prostym. Ta zasada proponuje, aby obraz był podzielony na dziewięć równych części /trzy w poprzek, trzy w dół/ z elementami obrazu lub wzoru dopasowanymi do krawędzi każdej z tych części. Może być używana wraz z innymi układami wizualnymi.

Złoty podział

Złoty podział jest związany z matematyką i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych układów kompozycyjnych. Złota proporcja wynosi 1,618 (03398875 …) i wydaje się, że jest wiele elementów wokół nas odzwierciedla tą proporcję. Wykorzystuje się go często w estetycznych, proporcjonalnych kompozycjach architektonicznych, malarskich, fotograficznych, a także przy stronach internetowych. Znany był już w starożytności i przypisywano mu wyjątkowe walory estetyczne. Zastosowany został w planach budowli na Akropolu. Współcześni artyści i architekci tworzą bardzo często swoje dzieła z zachowaniem złotego podziału. Został dokładnie przedstawiony przez Le Corbusiera, który oparł swój system na pomiarach ciała ludzkiego w kompilacji z ciągiem Fibonacciego.

PS. Wiedza nie boli, ale z pewnością może pomóc.

Najnowsze od kanon internetu

Jak ocenić stronę www

Jak ocenić stronę www

Ostatnimi czasy dosyć często pada pytanie “Jak rozpoznać, czy informacje znalezione w
Translate »
Idź do Góry