Projektowanie stron internetowych

domena

domena a serwer

w domena/serwer

Wyjaśnienie czym są poszczególne usługi domena i serwer, jest o tyle istotne, że Klient za nie płaci osobno. Zatem musi wiedzieć za co płaci. Mało tego powinien też wiedzieć czemu służą i w jaki sposób, ale to inna bajka.

domena a serwer

domenaDomena (np. www.twojadomena.pl) to unikalny adres internetowy, pod którym usługi (np. strona WWW, poczta e-mail, serwer FTP) są dostępne w sieci Internet, przez 24 godniny na dobę. Nazwa domeny jest niepowtarzalna /jak nr. tel. kom./ i korzystając z niej odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie. Należy przy tym pamiętać, że domena jest unikalnym adresem internetowym, który prowadzi do konkretnej  zawartości serwera.

Serwer natomiast można określić mianem miejsca, gdzie przechowujemy wszystkie własne pliki tak, aby były dostępne w sieci Internet. Domena może zostać połączona z serwerem w celu np. wyświetlania jego zawartości pod adresem domeny lub chęci utworzenia skrzynek e-mail w adresie domeny (np. biuro@twojadomena.pl).

Jako zawartość serwera należy rozumieć pliki (np. pliki strony WWW), które mogą zostać wyświetlone po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce. Jedno nie istnieje publicznie bez drugiego i za jedno i za drugie musimy uiścić opłatę roczną, chcąc je zachować i mieć zawsze dostępne. Nie opłaciwszy serwera możemy stracić stronę www w całości. Nie opłacając domeny możemy ją stracić bezpowrotnie.

Tags:

Najnowsze od domena

Translate »
Idź do Góry