Projektowanie stron internetowych

seo

czym jest SEO

w seo

Search Engine Optimization (SEO) to praktyka polegająca na zwiększaniu ilości i jakości ruchu witryny internetowej za pomocą bezpłatnych wyników wyszukiwania np. Google. Wyniki wyszukiwania co prawda są bezpłatne, ale sama wiedza i umiejętności SEO z dnia na dzień, gdyż ruch internetowy narasta, coraz droższe. A specjalistów SEO jest coraz mniej, ze względu na specyfikę mechanizmów pozyskiwania informacji, tzw. robotów i związanych z nim algorytmów często wykraczających poza zwyczajowe kanony.

Czym zatem jest SEO?

Czym jest SEOCo to SEO?

Aby zrozumieć, co naprawdę oznacza SEO, rozbijmy nazwę na poszczególne składniki.

Pierwszy to Search, czyli wyszukiwanie, to bynajmniej nie wpisanie i wyszukanie tego co wpisaliśmy, ale także, albo przede wszystkim skojarzenia, wyrazy pomocnicze i uściślenia. Co to jest? No ba – nie powiem. Ale jakość ruchu na stronie wcale nie znamionuje odbiorcy. Wyobraźmy sobie, że uprawiasz jabłka w ogromnym sadzie, nadałeś też nazwę swojej działalności np. Sweet Apples, co i w Polsce spotykamy. Ale ponieważ Google mówi Twoim Klientom, że jesteś producentem, zajmujesz się działem komputerowym, bo znamy przecież komputery Apple.

A Ty zwyczajnie jesteś rolnikiem z ogromnym sadem, sprzedającym jabłka. Ruch będziesz miał na stronie i owszem, wysoki, bądź obłędnie wysoki, ale zero klientów. Co najwyżej sarkastyczną opinię w sieci. A Ty chcesz sprzedać jabłka w dużych ilościach. Jak widać ilość ruchu nie przekłada się w jego jakość. I tu właśnie wkraczamy my – specjaliści SEO.

Drugi ze składników to Engine, czyli silnik, maszyna, motor, mówi o istocie tematu SEO, czyli wprowadzeniu takiego ruchu, aby strona nieustannie wzrastała w wynikach, a nie odwrotnie. A po osiągnięciu pozycji ją utrzymała. I tutaj trwa zabawa miedzy twórcami algorytmów wyszukiwania i chyba najbardziej pojechanego algorytmu Google, a specjalistami SEO. Zabawa trwa w najlepsze a napięcie wzrasta w miarę rozrastania się internetu.

Trzeci to Optimization, czyli optymalizacja SEO – to wszystkie te zamieszczane na stronie przez nas treści, które odczytuje robot, analizuje algorytm i indeksuje wyszukiwarka. Na tej podstawie odbiorca dociera do naszej strony. Zatem jak gołym okiem widać tekst, tekstowi nie równy. Jeden może być naprawdę literacki, a drugi iście SEO. Ja tam wolę to drugie.

Jak działa SEO?

Google (lub dowolna wyszukiwarka, z której korzystasz) ma roboty indeksujące, które wychodzą na naszą stronę i zbierają informacje o wszystkich treściach, które mogą znaleźć w Internecie i są jeszcze dostępne. Przeszukując treści naszej strony, przenoszą całą zawartość naszej strony do wyszukiwarki i indeksują. Indeks ten, czyli jeszcze raz powtórzmy – cała zawartość naszej strony /także błędy, braki i głupoty/ jest rozpatrywana, rozczytywana poprzez właśnie algorytm, który próbuje dopasować wszystkie dane do swoich zapytań. A na końcu indeksowana. Proste – proste.

Nauka SEO

Na naszym rynku znajdziemy wiele opracowań książkowych, sądzę, że i audiobooki. Na sieci sporo poradników i blogów na ten temat. Prawda jest taka, że to nieustanna nauka i samorozwój prowadzony ciekawością i fascynacją, bo temat jest tak zmienny jak pogoda w Pcimiu, Wąchocku czy Hrubieszowie.

PS. Cóż może być bardziej fascynującego niż pokonanie przeciwnika, zwiedzenie go, bądź wyprowadzenie w pole, w świadomie prowadzonej grze. Tym właśnie jest SEO.

Tags:

Najnowsze od seo

zasady dla wygody

Zasady dla wygody

Znasz pojęcie /slogan/ “Tak zrobić, żeby się nie narobić?” i właśnie o
Co to jest SSL

Co to jest SSL?

Niektóre adresy URL ostatnimi czasy zaczynają się od “https: // “. Po
Translate »
Idź do Góry