Co to jest SSL

Co to jest SSL?

w seo/www

Niektóre adresy URL ostatnimi czasy zaczynają się od “https: // “. Po co? Mówiąc prosto, to oznacza, że połączenie z taką zabezpieczoną witryną jest bezpieczne i zaszyfrowane, a dane, które wprowadzasz jako użytkownik, są bezpieczne na tej stronie. To właśnie jest SSL, czyli Secure Sockets Layer. Zatem …

co to jest SSL?

Co to jest SSLSSL jest standardową technologią zabezpieczeń do ustanawiania szyfrowanego połączenia między serwerem WWW i przeglądarką. To łącze zapewnia, że ​​wszystkie dane przesyłane między serwerem sieciowym a przeglądarką pozostaną prywatne i zabezpieczone. Te informacja mogą być dowolne: transakcja bankowa, formularz, zamówienie, etc. Gdy odwiedzasz stronę internetową zaszyfrowaną za pomocą SSL, twoja przeglądarka tworzy specjalne połączenie z serwer internetowy. To połączenie jest bezpieczne i nikt poza Tobą nie widzi ani nie uzyska dostępu do tego, co wpisujesz w przeglądarce /Twoich danych/.

Wiele osób nie korzysta z witryny, gdy ta nie jest bezpieczna. Ale chodzi tu o witryny zaawansowane, interaktywne, np. sklep, portal. Gdzie pozostawiamy swoje dane, typu imię i nazwisko, adres, e-mail, ale przede wszystkim nr konta bankowego, NIP i Regon. Proste strony /niesklepowe/ nie mają potrzeby zabezpieczeń. SSL ma także zalety dla SEO. SSL jest teraz częścią algorytmu rankingu wyszukiwania Google, zatem niezaprzeczalnie ma wpływ na SEO. Ale PR też miało, ale już nie ma. I jak w przypadku stron sklepowych i portalowych rozumiem SSL, to w przypadku, gdy na stronie nie ma zaawansowanych formularzy, takie zabezpieczenie mija się z celem.

Tych certyfikatów jest kilka. W większości przypadków standardowy certyfikat SSL obejmie treści Twojej strony. Dla firm z branży finansowej i ubezpieczeń warto określić wymagania aby dobrać typ SSL. To głównie te strony potrzebują zabezpieczenia i to one są adresatem SSL. Koszt certyfikatów SSL jest różny. Można też uzyskać bezpłatny certyfikat SSL, np. Let’s Encrypt oferuje certyfikaty za darmo. Ten certyfikat co prawda wygaśnie po 90 dniach, ale możesz go odnowić.

Zatem SSL to nie Twoje zmartwienie. Martwić się muszą duzi, gdy mają zaawansowane strony, albo konkurencja ma SSL, a my w Google, jesteśmy o krok za nią. Wówczas wykupienie SSL ma sens, gdyż Google promuje SSL i właśnie to może być przyczyna paru oczek niżej.

PS. Nigdy nie martw się tym, na co nie masz wpływu.